United Chemi-Con LXZ35VB272M18X30LL
LXZ35VB272M18X30LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ35VB272M18X30LL
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
LXZ35VB272M18X30LL.pdf
Availability of LXZ35VB272M18X30LL
QUANTITY
LXZ35VB272M18X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ35VB272M18X30LL
Internal Part NumberEIS-LXZ35VB272M18X30LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.33A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ35VB272M18X30LL
Related LinksLXZ35VB27, LXZ35VB272M18X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ35VB272M18X30LL Details Description
Related parts for LXZ35VB272M18X30LL
CONN SPADE SPRING 22-26AWG #2 datasheet.pdf
IC RCVR DGTL 192KHZ 28TSSOP COMM datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
7W 2X 12V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 30POS .050 SMD datasheet.pdf