United Chemi-Con LXZ6.3VB562M12X35LL
LXZ6.3VB562M12X35LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ6.3VB562M12X35LL
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
LXZ6.3VB562M12X35LL.pdf
Availability of LXZ6.3VB562M12X35LL
QUANTITY
LXZ6.3VB562M12X35LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ6.3VB562M12X35LL
Internal Part NumberEIS-LXZ6.3VB562M12X35LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.51A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ6.3VB562M12X35LL
Related LinksLXZ6.3VB5, LXZ6.3VB562M12X35LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ6.3VB562M12X35LL Details Description
Related parts for LXZ6.3VB562M12X35LL
FIXED IND 6.8UH 7.34A 11.6 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC DAC AUDIO 24BIT 6CH 48LQFP datasheet.pdf
RES 688 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE LUG SCREW CONN GREY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 698.812334MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf