United Chemi-Con LXZ6.3VB681M8X12LL
LXZ6.3VB681M8X12LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ6.3VB681M8X12LL
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
LXZ6.3VB681M8X12LL.pdf
Availability of LXZ6.3VB681M8X12LL
QUANTITY
LXZ6.3VB681M8X12LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ6.3VB681M8X12LL
Internal Part NumberEIS-LXZ6.3VB681M8X12LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current555mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ6.3VB681M8X12LL
Related LinksLXZ6.3VB6, LXZ6.3VB681M8X12LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ6.3VB681M8X12LL Details Description
Related parts for LXZ6.3VB681M8X12LL
CONN HEADER LOPROFILE 43POS .100 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 240MA 1.9 OHM datasheet.pdf