Omron Automation & Safety LY1F-HSD AC220/240
LY1F-HSD AC220/240 picture photo
Mfg. Part Number
LY1F-HSD AC220/240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V
Datasheet Download
LY1F-HSD AC220/240.pdf
Availability of LY1F-HSD AC220/240
QUANTITY
LY1F-HSD AC220/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY1F-HSD AC220/240
Internal Part NumberEIS-LY1F-HSD AC220/240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.6mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance18.79 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY1F-HSD AC220/240
Related LinksLY1F-HSD , LY1F-HSD AC220/240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY1F-HSD AC220/240 Details Description
Related parts for LY1F-HSD AC220/240
MODULE PIP .55-1.8V 6A HORZ T/H datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 100A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf