Omron Automation & Safety LY2-0-DC48
LY2-0-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
LY2-0-DC48
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Datasheet Download
LY2-0-DC48.pdf
Availability of LY2-0-DC48
QUANTITY
LY2-0-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2-0-DC48
Internal Part NumberEIS-LY2-0-DC48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current18.5mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance2.6 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2-0-DC48
Related LinksLY2-0, LY2-0-DC48 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2-0-DC48 Details Description
Related parts for LY2-0-DC48
ROUND STANDOFF 2-56 BRASS 3/16" datasheet.pdf
LED T-3MM 565NM SGREEN DIFF PCB datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE DIGITAL 0-5PS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf