Omron Automation & Safety LY2N-CR AC220/240
LY2N-CR AC220/240 picture photo
Mfg. Part Number
LY2N-CR AC220/240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Datasheet Download
LY2N-CR AC220/240.pdf
Availability of LY2N-CR AC220/240
QUANTITY
LY2N-CR AC220/240 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2N-CR AC220/240
Internal Part NumberEIS-LY2N-CR AC220/240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.6mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesLED Indicator, RC Circuit
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance18.79 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2N-CR AC220/240
Related LinksLY2N-CR , LY2N-CR AC220/240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2N-CR AC220/240 Details Description
Related parts for LY2N-CR AC220/240
JUMPER-H1506TR/A3049L/H1504TR 6" datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP24S/AE24M/X datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX W/STOR 16SSOP datasheet.pdf
DSUB PLASTIC HOOD POTING datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 6.35A 15 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
PRELINK EXTENDER CAT6A datasheet.pdf
FILTER DIPLEXER datasheet.pdf
CONN PLUG MALE M12 5POS GOLD IDC datasheet.pdf