Omron Automation & Safety LY2N-CR-AC110/120
LY2N-CR-AC110/120 picture photo
Mfg. Part Number
LY2N-CR-AC110/120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Datasheet Download
LY2N-CR-AC110/120.pdf
Availability of LY2N-CR-AC110/120
QUANTITY
LY2N-CR-AC110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2N-CR-AC110/120
Internal Part NumberEIS-LY2N-CR-AC110/120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)96 VAC
Turn Off Voltage (Min)36 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesLED Indicator, RC Circuit
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance4.43 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2N-CR-AC110/120
Related LinksLY2N-CR-, LY2N-CR-AC110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2N-CR-AC110/120 Details Description
Related parts for LY2N-CR-AC110/120
RES 2.7K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 1.33A 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 3POS INLINE XLR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 400UF 10% 880VDC RADIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FERRITE CHIP 80 OHM 200MA 0201 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf