Omron Automation & Safety LY2N-D2 DC100/110
LY2N-D2 DC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
LY2N-D2 DC100/110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Datasheet Download
LY2N-D2 DC100/110.pdf
Availability of LY2N-D2 DC100/110
QUANTITY
LY2N-D2 DC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2N-D2 DC100/110
Internal Part NumberEIS-LY2N-D2 DC100/110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance11 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2N-D2 DC100/110
Related LinksLY2N-D2 , LY2N-D2 DC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2N-D2 DC100/110 Details Description
Related parts for LY2N-D2 DC100/110
RELAY RF SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CABLE HDMI/A MALE-DVI-D 2METERS datasheet.pdf
IC BCD-7SEG DECODER/DVR 16SO datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 4A 15QFN datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 19 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONTACT SOCKET SOLDER 20-22AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf