Omron Automation & Safety LY2ZN-DC24
LY2ZN-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
LY2ZN-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Datasheet Download
LY2ZN-DC24.pdf
Availability of LY2ZN-DC24
QUANTITY
LY2ZN-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY2ZN-DC24
Internal Part NumberEIS-LY2ZN-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current36.9mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY2ZN-DC24
Related LinksLY2ZN, LY2ZN-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY2ZN-DC24 Details Description
Related parts for LY2ZN-DC24
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75V +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT ESD PROT FOR INTERFACES datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf