Omron Automation & Safety LY3I4-AC200/220
LY3I4-AC200/220 picture photo
Mfg. Part Number
LY3I4-AC200/220
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V
Datasheet Download
LY3I4-AC200/220.pdf
Availability of LY3I4-AC200/220
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LY3I4-AC200/220 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY3I4-AC200/220
Internal Part NumberEIS-LY3I4-AC200/220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.9mA
Coil Voltage220VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)176 VAC
Turn Off Voltage (Min)66 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power2 VA
Coil Resistance8.65 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY3I4-AC200/220
Related LinksLY3I4-A, LY3I4-AC200/220 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY3I4-AC200/220 Details Description
Related parts for LY3I4-AC200/220
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 230V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.58V 6-UDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 10.21NS 256CSBGA datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 10A datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
F39-HB1665 datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf