Omron Automation & Safety LY4F-DC12
LY4F-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
LY4F-DC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V
Datasheet Download
LY4F-DC12.pdf
Availability of LY4F-DC12
QUANTITY
LY4F-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY4F-DC12
Internal Part NumberEIS-LY4F-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package20
Coil TypeNon Latching
Coil Current120mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.5 W
Coil Resistance100 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY4F-DC12
Related LinksLY4F, LY4F-DC12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY4F-DC12 Details Description
Related parts for LY4F-DC12
TRANS PNP 40V 0.6A SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 2.76"LX2.76"W datasheet.pdf