LED Engin Inc. LZ1-10A100-0000
LZ1-10A100-0000 picture photo
Mfg. Part Number
LZ1-10A100-0000
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED EMITTER AMB 105NM STAR MCPCB
Datasheet Download
LZ1-10A100-0000.pdf
Availability of LZ1-10A100-0000
QUANTITY
LZ1-10A100-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LZ1-10A100-0000
Internal Part NumberEIS-LZ1-10A100-0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLZ1
Packaging-
TypeLED Module
ColorAmber
CCT (K)-
Wavelength590nm
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test105 lm (75 lm ~ 146 lm)
Current - Test1A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.6V
Lumens/Watt @ Current - Test40 lm/W
Current - Max1.2A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle76°
Features-
Size / Dimension19.90mm Diameter
Height4.50mm
Light Emitting Surface (LES)3.20mm
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LZ1-10A100-0000
Related LinksLZ1-10A, LZ1-10A100-0000 Datasheet, LED Engin Inc. Distributor
LZ1-10A100-0000 Details Description
Related parts for LZ1-10A100-0000
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 180 OHM .33A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf