LED Engin Inc. LZ1-10B200-E000
LZ1-10B200-E000 picture photo
Mfg. Part Number
LZ1-10B200-E000
Brief Description
LED EMITTER BLU 465NM STAR MCPCB
Datasheet Download
LZ1-10B200-E000.pdf
Availability of LZ1-10B200-E000
QUANTITY
LZ1-10B200-E000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LZ1-10B200-E000
Internal Part NumberEIS-LZ1-10B200-E000
SeriesLZ1
Packaging-
TypeLED Module
ColorBlue
CCT (K)-
Wavelength465nm
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test28 lm (24 lm ~ 31 lm)
Current - Test1A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Lumens/Watt @ Current - Test8 lm/W
Current - Max1.2A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle80°
Features-
Size / Dimension19.90mm Diameter
Height4.50mm
Light Emitting Surface (LES)3.20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LZ1-10B200-E000
Related LinksLZ1-10B, LZ1-10B200-E000 Datasheet, LED Engin Inc. Distributor
LZ1-10B200-E000 Details Description
Related parts for LZ1-10B200-E000
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO214AB datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 11POS datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf