LED Engin Inc. LZ1-10CW00-0050
LZ1-10CW00-0050 picture photo
Mfg. Part Number
LZ1-10CW00-0050
Brief Description
LED EMITTER WH 227LM STAR MCPCB
Datasheet Download
LZ1-10CW00-0050.pdf
Availability of LZ1-10CW00-0050
QUANTITY
LZ1-10CW00-0050 Order Process
Ship out your order
Specifications of LZ1-10CW00-0050
Internal Part NumberEIS-LZ1-10CW00-0050
SeriesLZ1
Packaging-
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)-
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test227 lm (182 lm ~ 282 lm)
Current - Test1A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.6V
Lumens/Watt @ Current - Test63 lm/W
Current - Max1.2A
CRI (Color Rendering Index)75 (Typ)
Viewing Angle85°
Features-
Size / Dimension19.90mm Diameter
Height4.50mm
Light Emitting Surface (LES)3.20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LZ1-10CW00-0050
Related LinksLZ1-10C, LZ1-10CW00-0050 Datasheet, LED Engin Inc. Distributor
LZ1-10CW00-0050 Details Description
Related parts for LZ1-10CW00-0050
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP datasheet.pdf
LCD TFT 5.0" 320X240 QVGA datasheet.pdf