LED Engin Inc. LZ1-30R300-0000
LZ1-30R300-0000 picture photo
Mfg. Part Number
LZ1-30R300-0000
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED EMITTER RED 740NM MINI MCPCB
Datasheet Download
LZ1-30R300-0000.pdf
Availability of LZ1-30R300-0000
QUANTITY
LZ1-30R300-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LZ1-30R300-0000
Internal Part NumberEIS-LZ1-30R300-0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLZ1
Packaging-
TypeLED Module
ColorRed
CCT (K)-
Wavelength740nm
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.6V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max1.2A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle76°
Features-
Size / Dimension11.50mm Diameter
Height4.60mm
Light Emitting Surface (LES)3.20mm
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LZ1-30R300-0000
Related LinksLZ1-30R, LZ1-30R300-0000 Datasheet, LED Engin Inc. Distributor
LZ1-30R300-0000 Details Description
Related parts for LZ1-30R300-0000
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-4POS BCD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.29A 135 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf