LED Engin Inc. LZ4-40R508-0000
LZ4-40R508-0000 picture photo
Mfg. Part Number
LZ4-40R508-0000
Manufacturer
Product Category
Infrared, UV, Visible Emitters
Brief Description
EMITTER IR 940NM 1A STAR
Datasheet Download
LZ4-40R508-0000.pdf
Availability of LZ4-40R508-0000
QUANTITY
LZ4-40R508-0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LZ4-40R508-0000
Internal Part NumberEIS-LZ4-40R508-0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyInfrared, UV, Visible Emitters
Series-
PackagingTray
TypeIR
Current - DC Forward (If) (Max)1A
Radiant Intensity (Ie) Min @ If-
Wavelength940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8V
Viewing Angle95°
OrientationTop View
Operating Temperature125°C (TJ)
Mounting TypeScrew Mount
Package / CaseStar Array
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LZ4-40R508-0000
Related LinksLZ4-40R, LZ4-40R508-0000 Datasheet, LED Engin Inc. Distributor
LZ4-40R508-0000 Details Description
Related parts for LZ4-40R508-0000
IC SRAM 64KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
48P.IEC-F FEM.CONN. datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 750VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 523K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf