LED Engin Inc. LZC-C0CW00-0055
LZC-C0CW00-0055 picture photo
Mfg. Part Number
LZC-C0CW00-0055
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED EMITTER WHT 227LM 2X6 MCPCB
Datasheet Download
LZC-C0CW00-0055.pdf
Availability of LZC-C0CW00-0055
QUANTITY
LZC-C0CW00-0055 Order Process
Ship out your order
Specifications of LZC-C0CW00-0055
Internal Part NumberEIS-LZC-C0CW00-0055
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package24
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
Series-
Packaging-
TypeLED Module
ColorWhite, Cool
CCT (K)5500K
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test1908 lm (1696 lm ~ 2120 lm)
Current - Test700mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)42V
Lumens/Watt @ Current - Test65 lm/W
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Viewing Angle110°
Features-
Size / Dimension28.28mm Diameter
Height7.10mm
Light Emitting Surface (LES)8.20mm Diameter
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LZC-C0CW00-0055
Related LinksLZC-C0C, LZC-C0CW00-0055 Datasheet, LED Engin Inc. Distributor
LZC-C0CW00-0055 Details Description
Related parts for LZC-C0CW00-0055
FIXED IND 4.7NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A SOT429 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP MICA 2000PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO DGTL MONO D 24HVQFN datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.5 NYLON 3/16" datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 4700 UH 25% datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V DO213AA datasheet.pdf