Copal Electronics M-22E10-050 1K
M-22E10-050 1K picture photo
Mfg. Part Number
M-22E10-050 1K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
M-22E10-050 1K.pdf
Availability of M-22E10-050 1K
QUANTITY
M-22E10-050 1K Order Process
Ship out your order
Specifications of M-22E10-050 1K
Internal Part NumberEIS-M-22E10-050 1K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesM-22
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.906" (23.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M-22E10-050 1K
Related LinksM-22E10, M-22E10-050 1K Datasheet, Copal Electronics Distributor
M-22E10-050 1K Details Description
Related parts for M-22E10-050 1K
MOSFET N-CH 300V 6.1A D2PAK datasheet.pdf
HEATSHRINK SR350 SRS 1/8"X4'BK datasheet.pdf
CARD WIRE MRKR MINI TEDLAR '1' datasheet.pdf
SSR GNA5 25A/240VAC DC INPUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 120PO datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.75V 0.3A datasheet.pdf