Eaton (formerly Cooper Bussmann) M0510-2R5204-R
M0510-2R5204-R picture photo
Mfg. Part Number
M0510-2R5204-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 200MF -20% +80% 2.5V T/H
Datasheet Download
M0510-2R5204-R.pdf
Availability of M0510-2R5204-R
QUANTITY
M0510-2R5204-R Order Process
Ship out your order
Specifications of M0510-2R5204-R
Internal Part NumberEIS-M0510-2R5204-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® M
PackagingBulk
Capacitance200mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M0510-2R5204-R
Related LinksM0510-2, M0510-2R5204-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
M0510-2R5204-R Details Description
Related parts for M0510-2R5204-R
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.8OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DIE SET (4) (MMT-C-730) datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 19PIN SLD CUP datasheet.pdf
SGE-225-4-1700 05000M SFTY EDGE datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE CHIP .2C datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 5MM datasheet.pdf