Eaton (formerly Cooper Bussmann) M0510-2R5204-R
M0510-2R5204-R picture photo
Mfg. Part Number
M0510-2R5204-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 200MF -20% +80% 2.5V T/H
Datasheet Download
M0510-2R5204-R.pdf
Availability of M0510-2R5204-R
QUANTITY
M0510-2R5204-R Order Process
Ship out your order
Specifications of M0510-2R5204-R
Internal Part NumberEIS-M0510-2R5204-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® M
PackagingBulk
Capacitance200mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M0510-2R5204-R
Related LinksM0510-2, M0510-2R5204-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
M0510-2R5204-R Details Description
Related parts for M0510-2R5204-R
TRANS NPN DARL 40V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 100NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESS RCKR SLD 2POS datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC BLACK 1" datasheet.pdf