Eaton (formerly Cooper Bussmann) M1020-2R5305-R
M1020-2R5305-R picture photo
Mfg. Part Number
M1020-2R5305-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 3F -20% +80% 2.5V T/H
Datasheet Download
M1020-2R5305-R.pdf
Availability of M1020-2R5305-R
QUANTITY
M1020-2R5305-R Order Process
Ship out your order
Specifications of M1020-2R5305-R
Internal Part NumberEIS-M1020-2R5305-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductM Series PowerStor® Supercapacitors
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® M
PackagingBulk
Capacitance3F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.878" (22.30mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M1020-2R5305-R
Related LinksM1020-2, M1020-2R5305-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
M1020-2R5305-R Details Description
Related parts for M1020-2R5305-R
RES SMD 2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL 15GOLD SMD datasheet.pdf
2P EI REC AHG datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf