API Delevan M1331-102K
M1331-102K picture photo
Mfg. Part Number
M1331-102K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 385MA 300 MOHM SMD
Datasheet Download
M1331-102K.pdf
Availability of M1331-102K
QUANTITY
M1331-102K Order Process
Ship out your order
Specifications of M1331-102K
Internal Part NumberEIS-M1331-102K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesM1331
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance1µH
Tolerance±10%
Current Rating385mA
Current - Saturation385mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq37 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant150MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.320" L x 0.125" W (8.13mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M1331-102K
Related LinksM1331, M1331-102K Datasheet, API Delevan Distributor
M1331-102K Details Description
Related parts for M1331-102K
RES SMD 1.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
RES 51K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 280MA 4.5 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 255K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf