Cornell Dubilier Electronics M15G101K2-F
M15G101K2-F picture photo
Mfg. Part Number
M15G101K2-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
M15G101K2-F.pdf
Availability of M15G101K2-F
QUANTITY
M15G101K2-F Order Process
Ship out your order
Specifications of M15G101K2-F
Internal Part NumberEIS-M15G101K2-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM15
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.130" W (3.81mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.270" (6.85mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M15G101K2-F
Related LinksM15G1, M15G101K2-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
M15G101K2-F Details Description
Related parts for M15G101K2-F
IC PLD 10MC 15NS 28PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36.3V 500MW LLDS datasheet.pdf
RES FUSE 12 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
METAL STRIP RING KRIMPTITE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 130PO datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 550MA 160 MOHM datasheet.pdf
DSUB 36C4 M PCR/A G 75OHM HP datasheet.pdf