Omron Automation & Safety M16-AA-24D
M16-AA-24D picture photo
Mfg. Part Number
M16-AA-24D
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT 24V LED SQUARE BLUE
Datasheet Download
M16-AA-24D.pdf
Availability of M16-AA-24D
QUANTITY
M16-AA-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M16-AA-24D
Internal Part NumberEIS-M16-AA-24D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 15.10mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M16-AA-24D
Related LinksM16-A, M16-AA-24D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M16-AA-24D Details Description
Related parts for M16-AA-24D
CAP CER 1.2PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 1MSPS DL 32QFN datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 2MSPS 16WQFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 681 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZD50 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AC datasheet.pdf