Omron Automation & Safety M16-TG-24D
M16-TG-24D picture photo
Mfg. Part Number
M16-TG-24D
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT 24V LED ROUND GREEN
Datasheet Download
M16-TG-24D.pdf
Availability of M16-TG-24D
QUANTITY
M16-TG-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M16-TG-24D
Internal Part NumberEIS-M16-TG-24D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M16-TG-24D
Related LinksM16-T, M16-TG-24D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M16-TG-24D Details Description
Related parts for M16-TG-24D
VARISTOR 108V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
LAMP LED 24VDC 16 SERIES WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.5A 25 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf