Omron Automation & Safety M16-TG-24D
M16-TG-24D picture photo
Mfg. Part Number
M16-TG-24D
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT 24V LED ROUND GREEN
Datasheet Download
M16-TG-24D.pdf
Availability of M16-TG-24D
QUANTITY
M16-TG-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M16-TG-24D
Internal Part NumberEIS-M16-TG-24D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M16-TG-24D
Related LinksM16-T, M16-TG-24D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M16-TG-24D Details Description
Related parts for M16-TG-24D
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SER 3MSPS 8MSOP datasheet.pdf
10X 6P FEDERLEI 2,5 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
RES 11.42K OHM 1/5W 0.02% AXIAL datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf