Omron Automation & Safety M165-AA-24
M165-AA-24 picture photo
Mfg. Part Number
M165-AA-24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT 24V INCAND SQR BLUE
Datasheet Download
M165-AA-24.pdf
Availability of M165-AA-24
QUANTITY
M165-AA-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-AA-24
Internal Part NumberEIS-M165-AA-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM16
TypeIncandescent
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 15.10mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65
FeaturesOil Resistant
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-AA-24
Related LinksM165-, M165-AA-24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-AA-24 Details Description
Related parts for M165-AA-24
CONN SOCKET RCPT .034-.041 30AU datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 91K OHM 0606 datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184POS .050 R/A 5V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 2.50K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A D2PAK datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8-48" CLEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO204AL datasheet.pdf