Omron Automation & Safety M165-AG-12D
M165-AG-12D picture photo
Mfg. Part Number
M165-AG-12D
Brief Description
PILOT LIGHT 12V LED SQUARE GREEN
Datasheet Download
M165-AG-12D.pdf
Availability of M165-AG-12D
QUANTITY
M165-AG-12D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-AG-12D
Internal Part NumberEIS-M165-AG-12D
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-AG-12D
Related LinksM165-, M165-AG-12D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-AG-12D Details Description
Related parts for M165-AG-12D
SSR OCMOS FET 160MA NO 4-SOP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 15V 250A DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 145MA 1.97 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
TOM TOM ADAPTER PLATE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 14KV DISK datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 70A datasheet.pdf