Omron Automation & Safety M165-JA-12
M165-JA-12 picture photo
Mfg. Part Number
M165-JA-12
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT 12V INCAND RECT BLUE
Datasheet Download
M165-JA-12.pdf
Availability of M165-JA-12
QUANTITY
M165-JA-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-JA-12
Internal Part NumberEIS-M165-JA-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM16
TypeIncandescent
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage14V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.10mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65
FeaturesOil Resistant
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-JA-12
Related LinksM165-, M165-JA-12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-JA-12 Details Description
Related parts for M165-JA-12
RES 140K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FLAT CABLE FOR FP SERIES PLC datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf