Omron Automation & Safety M165-JG-12
M165-JG-12 picture photo
Mfg. Part Number
M165-JG-12
Brief Description
PILOT LIGHT 12V INCAND RECT GRN
Datasheet Download
M165-JG-12.pdf
Availability of M165-JG-12
QUANTITY
M165-JG-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-JG-12
Internal Part NumberEIS-M165-JG-12
SeriesM16
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage14V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-JG-12
Related LinksM165-, M165-JG-12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-JG-12 Details Description
Related parts for M165-JG-12
JUMPER-H2730TR/C2040N/H2730TR 3" datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC DRIVER 3-PHASE FET 24-SOIC datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET STD 50POS datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf