Omron Automation & Safety M165-JG-12D
M165-JG-12D picture photo
Mfg. Part Number
M165-JG-12D
Brief Description
PILOT LIGHT 12V LED RECTANG GRN
Datasheet Download
M165-JG-12D.pdf
Availability of M165-JG-12D
QUANTITY
M165-JG-12D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-JG-12D
Internal Part NumberEIS-M165-JG-12D
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-JG-12D
Related LinksM165-, M165-JG-12D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-JG-12D Details Description
Related parts for M165-JG-12D
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CPU SUPRV 4K EE RST HI 8MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DIP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 15.1A 12 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB 25, AFS datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 84POS datasheet.pdf