Omron Automation & Safety M165-JY-12D
M165-JY-12D picture photo
Mfg. Part Number
M165-JY-12D
Brief Description
PILOT LIGHT 12V LED RECTANG YEL
Datasheet Download
M165-JY-12D.pdf
Availability of M165-JY-12D
QUANTITY
M165-JY-12D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-JY-12D
Internal Part NumberEIS-M165-JY-12D
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 21.00mm x 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-JY-12D
Related LinksM165-, M165-JY-12D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-JY-12D Details Description
Related parts for M165-JY-12D
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 30.9VC R6 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2.5KOHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
WHITE SHRINKTRAK .189" 250/BX datasheet.pdf
VTM CRRNT MULTI 16V 15A EVAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
OSC 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf