Omron Automation & Safety M165-TG-24
M165-TG-24 picture photo
Mfg. Part Number
M165-TG-24
Brief Description
PILOT LIGHT 24V INCAND RND GREEN
Datasheet Download
M165-TG-24.pdf
Availability of M165-TG-24
QUANTITY
M165-TG-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-TG-24
Internal Part NumberEIS-M165-TG-24
SeriesM16
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-TG-24
Related LinksM165-, M165-TG-24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-TG-24 Details Description
Related parts for M165-TG-24
FUSE RESET 250MA 16V 1206 SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 40POS datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 645MA 235 MOHM datasheet.pdf
HPP V4 POWER LOCATOR F 09990000 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf