Omron Automation & Safety M165-TR-24D
M165-TR-24D picture photo
Mfg. Part Number
M165-TR-24D
Brief Description
PILOT LIGHT ROUND RED
Datasheet Download
M165-TR-24D.pdf
Availability of M165-TR-24D
QUANTITY
M165-TR-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-TR-24D
Internal Part NumberEIS-M165-TR-24D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-TR-24D
Related LinksM165-, M165-TR-24D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-TR-24D Details Description
Related parts for M165-TR-24D
DIODE GEN PURP 50V 1A DO214BA datasheet.pdf
IC CTRLR PFC/PWM 67KHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 820MA 340 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NO 1A 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC REG CTRLR DL BUCK PWM 48QFN datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf