Omron Automation & Safety M165-TW-12
M165-TW-12 picture photo
Mfg. Part Number
M165-TW-12
Brief Description
PILOT LIGHT 12V INCAND RND WHITE
Datasheet Download
M165-TW-12.pdf
Availability of M165-TW-12
QUANTITY
M165-TW-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-TW-12
Internal Part NumberEIS-M165-TW-12
SeriesM16
TypeIncandescent
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage14V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-TW-12
Related LinksM165-, M165-TW-12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-TW-12 Details Description
Related parts for M165-TW-12
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A MFLAT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RY612060 datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 2C 2#8 SKT PLUG datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf