Omron Automation & Safety M165-TW-12D
M165-TW-12D picture photo
Mfg. Part Number
M165-TW-12D
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT 12V LED ROUND WHITE
Datasheet Download
M165-TW-12D.pdf
Availability of M165-TW-12D
QUANTITY
M165-TW-12D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-TW-12D
Internal Part NumberEIS-M165-TW-12D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65
FeaturesOil Resistant
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-TW-12D
Related LinksM165-, M165-TW-12D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-TW-12D Details Description
Related parts for M165-TW-12D
IC INTERFACE DRIVER QUAD 14SOIC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 90POS 1MM SMD datasheet.pdf
TRANSFORMR COMMERCIAL CURRENT RL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf