Harwin Inc. M20-1070800
M20-1070800 picture photo
Mfg. Part Number
M20-1070800
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
DIL FEMALE CRIMP HOUSING 2X8POS
Datasheet Download
M20-1070800.pdf
Availability of M20-1070800
QUANTITY
M20-1070800 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-1070800
Internal Part NumberEIS-M20-1070800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesM20
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-1070800
Related LinksM20-1, M20-1070800 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-1070800 Details Description
Related parts for M20-1070800
IC USB ADJ LDO 5V HP 14-HTSSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
SIDAC LCAS SYM 100V 150A DO-214 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 21A TO-220 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR40S/AE40G/CDR40S datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 31POS 2.54MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A CFP15 datasheet.pdf