Harwin Inc. M20-1071100
M20-1071100 picture photo
Mfg. Part Number
M20-1071100
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
11+11 WAY DIL CRIMP HOUSING
Datasheet Download
M20-1071100.pdf
Availability of M20-1071100
QUANTITY
M20-1071100 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-1071100
Internal Part NumberEIS-M20-1071100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesM20
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions22
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-1071100
Related LinksM20-1, M20-1071100 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-1071100 Details Description
Related parts for M20-1071100
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 170MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
16 CIR MTA-100 ASSY TAPE LF datasheet.pdf
IC PROM SRL 128M GATE 64-FTBGA datasheet.pdf
TOOL DF57 APPLICATOR 32-34AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf