Harwin Inc. M20-7842546
M20-7842546 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7842546
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
M20-7842546.pdf
Availability of M20-7842546
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M20-7842546 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7842546
Internal Part NumberEIS-M20-7842546
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLM20,D6yyy,D9yyy Series 14/Mar/2014
Standard Package9
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesM20
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7842546
Related LinksM20-7, M20-7842546 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7842546 Details Description
Related parts for M20-7842546
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLIT .5MM 1MM 2MM FOR E3V3-T datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 48" NMALE-RP BNC MALE datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf