Harwin Inc. M20-7853146
M20-7853146 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7853146
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
M20-7853146.pdf
Availability of M20-7853146
QUANTITY
M20-7853146 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7853146
Internal Part NumberEIS-M20-7853146
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions62
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7853146
Related LinksM20-7, M20-7853146 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7853146 Details Description
Related parts for M20-7853146
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 63VDC 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 2.75K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf