Harwin Inc. M20-7883142
M20-7883142 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7883142
Brief Description
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
M20-7883142.pdf
Availability of M20-7883142
QUANTITY
M20-7883142 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7883142
Internal Part NumberEIS-M20-7883142
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions62
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishGold
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7883142
Related LinksM20-7, M20-7883142 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7883142 Details Description
Related parts for M20-7883142
BOX ABS BLACK 2.08" X 1.28" 10PC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 25W TO126 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 35A 0.96 MOHM datasheet.pdf
RS16ES-T-L H/Z INTERFACE datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 10POS PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf