Harwin Inc. M20-7883846
M20-7883846 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7883846
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
M20-7883846.pdf
Availability of M20-7883846
QUANTITY
M20-7883846 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7883846
Internal Part NumberEIS-M20-7883846
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesM20
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions76
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7883846
Related LinksM20-7, M20-7883846 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7883846 Details Description
Related parts for M20-7883846
CONN RING 8 AWG #1/4 PL-GRIP datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3.9K OHM 10SIP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 800 OHM .05A 0402 datasheet.pdf
CONN SPLICE 9-11.5AWG THRU datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf