Harwin Inc. M20-7892046
M20-7892046 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7892046
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
M20-7892046.pdf
Availability of M20-7892046
QUANTITY
M20-7892046 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7892046
Internal Part NumberEIS-M20-7892046
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7892046
Related LinksM20-7, M20-7892046 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7892046 Details Description
Related parts for M20-7892046
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf