Harwin Inc. M20-8902505
M20-8902505 picture photo
Mfg. Part Number
M20-8902505
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
25 WAY SIL HORIZ SMT PIN HDR
Datasheet Download
M20-8902505.pdf
Availability of M20-8902505
QUANTITY
M20-8902505 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-8902505
Internal Part NumberEIS-M20-8902505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM20
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-8902505
Related LinksM20-8, M20-8902505 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-8902505 Details Description
Related parts for M20-8902505
IC BI-DIR UNIV SHIFT REG 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET REDUCER FOR FGG.2B. datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf