| Internal Part Number | EIS-M20-9611845 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Series 09/Jul/2014 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers | |
| Series | M20 | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Positions | 18 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Length - Overall | 1.063" (27.00mm) | |
| Length - Post (Mating) | 0.283" (7.20mm) | |
| Length - Stack Height | 0.661" (16.80mm) | |
| Length - Tail | 0.118" (3.00mm) | |