Harwin Inc. M20-9702545
M20-9702545 picture photo
Mfg. Part Number
M20-9702545
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
25+25 DIL HORIZ PIN HDR
Datasheet Download
M20-9702545.pdf
Availability of M20-9702545
QUANTITY
M20-9702545 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-9702545
Internal Part NumberEIS-M20-9702545
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM20
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-9702545
Related LinksM20-9, M20-9702545 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-9702545 Details Description
Related parts for M20-9702545
RES 9.1K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM RING VYL 4AWG 3/8 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf