Harwin Inc. M20-9702545
M20-9702545 picture photo
Mfg. Part Number
M20-9702545
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
25+25 DIL HORIZ PIN HDR
Datasheet Download
M20-9702545.pdf
Availability of M20-9702545
QUANTITY
M20-9702545 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-9702545
Internal Part NumberEIS-M20-9702545
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM20
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-9702545
Related LinksM20-9, M20-9702545 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-9702545 Details Description
Related parts for M20-9702545
FUSE GLASS 10A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 9GHZ SOT223 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN VT SHDR CPI HDR GOLD 40POS datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.1" NYL 0.1" VIOLET datasheet.pdf