Harwin Inc. M20-9712945
M20-9712945 picture photo
Mfg. Part Number
M20-9712945
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
29 SIL HORIZ PIN HDR
Datasheet Download
M20-9712945.pdf
Availability of M20-9712945
QUANTITY
M20-9712945 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-9712945
Internal Part NumberEIS-M20-9712945
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM20
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-9712945
Related LinksM20-9, M20-9712945 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-9712945 Details Description
Related parts for M20-9712945
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
PC99 SHEET 100X100X0.12MM datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 104MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf