Harwin Inc. M20-9751246
M20-9751246 picture photo
Mfg. Part Number
M20-9751246
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
12 SIL HORIZ PIN HDR
Datasheet Download
M20-9751246.pdf
Availability of M20-9751246
QUANTITY
M20-9751246 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-9751246
Internal Part NumberEIS-M20-9751246
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM20
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-9751246
Related LinksM20-9, M20-9751246 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-9751246 Details Description
Related parts for M20-9751246
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST N-INV SM8 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 35MA 37 OHM SMD datasheet.pdf