Harwin Inc. M20-9763346
M20-9763346 picture photo
Mfg. Part Number
M20-9763346
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
33+33 DIL VERT PIN HDR
Datasheet Download
M20-9763346.pdf
Availability of M20-9763346
QUANTITY
M20-9763346 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-9763346
Internal Part NumberEIS-M20-9763346
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM20
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions66
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-9763346
Related LinksM20-9, M20-9763346 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-9763346 Details Description
Related parts for M20-9763346
LED BLUE CLEAR 1209 SMD datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPDT SHORTING 30V datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN POWER CONTACT PCB MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 25UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 200MA SOD80 datasheet.pdf